Kyk Kredi Başvuruları Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Kredi Yurtlar Kurumu’na başvurarak kredi almak istiyorsanız yapmanız gereken şey öncelikle üniversite kaydınızı tamamlamaktır. Bu kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra bilgisayar ile internet bağlantısı üzerinden e-devlet sistemine girmeniz gerekmektedir. E-devlet sistemine girdikten sonra Kredi ve Yurtlar Kurumu’na tıklayarak başvuru yapabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta yaptığınız başvurularda ikinci bir şansınız olmamasıdır. Eğer tek harf dahi hatalı olarak başvuru yaparsanız KYK bu başvuruyu reddedecektir. Bir sonraki başvuru hakkınız ise ancak bir sene sonra olacaktır.

Başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra ise Ziraat Bankası’nda sizin adınıza bir hesap açılacaktır. Kimlik numaranızın son hanesine göre Ziraat Bankası kayıt günleri belirler. Bunlar her yıl farklı zamanlarda duyurulur. Bu tarihe göre Ziraat Bankası’na giderek gerekli evrakları imzalar ve hesap kartınızı alırsınız. Bundan sonra hesap kartınızın içerisine her ay belirlenen miktarda kredi veya burs yatar. Bu miktarlar her yıl değişmekte olmasına karşın 2018 yılında 475 TL olmuştu. 2018 ve 2019 öğretim yıllarında da küçük veya büyük ölçekli bir zam olması muhtemeldir.

Genellikle KYK bu kredi başvurularını onayladıktan sonra okulların açıldığı ilk ay ödeme başlatır. Yaptığınız anlaşmalar 2 yıl veya 4 yıl üzerine ise buna göre kredi temin edersiniz. Ayrıca KYK öğrencilerin yaz aylarında sıkıntı ve sorun çekmemesi için yaz aylarında da kredi yatırmaya devam eder.

admin Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir