Türkiye’de Tarih Boyunca Yaşanan Ekonomik Krizler

1929 Krizi
Türkiye ilk krizini 1929 yılında İsmet İnönü liderliğinde yaşadı. Osmanlı’dan kalan borçların altında zorluk çeken ekonomi üstüne dünya ekonomik buhranı ile karşı karşıya gelince patlak verdi.

1948 Krizi
İkinci dünya savaşının çıkması ile beraber Avrupa’nın karışması, tüm dengelerin alt üst olması asya ve avrupa arasında köprü görevi gören Türkiye’yi derinden etkiledi. Türkiye savaşa dahil olmasa da ekonomik olarak yıkıcı etkiler ile yüzleşmek zorunda kaldı.

1954 Krizi
İkinci dünya savaşının etkileri atılamadan dönemin hükümetinin yaptığı hatalar dolayısıyla yeni bir kriz dönemine girildi. Türk Lirası, Dolar karşısında büyük değer kaybetti.

1969 Krizi
1954’ten sonra hafif krizler yaşayan Türkiye 1969’da tekrar sarsıldı. Süleyman Demirel hükümeti döneminde böylece Türk Lirası %66.6 değer kaybına uğradı. 1971 yılında ise ordu darbe ile yönetime el koydu.

1974 Krizi
Bülent Ecevit döneminde yaşanan bu krizin sebebi Kıbrıs Barış Harekâtı idi. Bu olaya tepki gösteren Avrupa ülkeleri üstü örtülü şekilde Türkiye’ye ambargo uygulayınca petrol fiyatları 4 katına çıktı.

1991 | 2001 arası Krizler
Türkiye maalesef içerisinde bulunduğu krizler silsilesini atlatamadı. IMF’ye bağımlı hale gelerek dış borcunu kat kat arttırdı. 2002 yılında hükümete gelen AKP iktidarı ile ekonomi düzene oturdu.

2018 Ekonomik Savaş
2018 yılında Rahip Brunson nedeniyle ABD ve Türkiye arasında ki gerilim arttı. Başkan Trump aleni şekilde Türkiye’ye ekonomik savaş ilan etti. Başkan Erdoğan’ın bu hamleye karşılık vermesi ile dolar bir gece 7.20 TL seviyesini gördü. Durumun gidişatını önümüzde ki günlerde göreceğiz.

admin Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir