Ziraat Bankası Kredi Hesaplama

Ziraat Bankası’ndan kredi çekmek istiyorsanız öncelikle çekeceğiniz kredinin faizini ve vadesini bilmelisiniz.
Eğer Ziraat Bankası’ndan 10.000 TL’lik bir ihtiyaç kredisi çekmek isterseniz uygulanacak faiz oranı 1.97’dir. Tüm vade farklarında faiz oranı değişmeksizin aynıdır. Fakat Ziraat Bankası vade süresi uzadıkça faizleri de aylık ödemeler uzayacağı için artacaktır. Örnek şeklinde açıklamamız gerekirse;

10.000 TL’lik bir ihtiyaç kredisi 12 ay taksitle %1.97 üzerinden faizlendirilirse toplam olarak yıl sonunda Ziraat Bankası’na ödeyeceğiniz tutar; 11.654 TL olacaktır.

Eğer çekeceğiniz 10.000 TL krediyi 24 ay ödemek isterseniz faiz oranları yine aynı olacaktır. Fakat vade farkı artacağı için ödemeniz gereken toplam tutar 13.270 TL olacaktır.

Aynı şekilde eğer 10.000 TL ihtiyaç kredinizi 36 ay vade ile ödemek isterseniz faiz oranları %1.97 ile sabit olmasına rağmen toplamda 15.015 TL geri ödeme yapmak zorunda kalacaksınız.

Çekeceğiniz ihtiyaç kredisini toplam 4 yıl içerisinde yani 48 ay vade ile ödemek istiyorsanız faiz oranları değişmiyor. %1.97 faiz hesabı üzerinden toplam geri ödeyeceğiniz miktar bu durumda 16.882 TL oluyor.

Kısacası 10.000 TL’lik bir krediyi vade farklarına göre hesaplarsak ödeyeceğiniz faiz bedelleri:

  • 12 aylık vade için: 1.654 TL
  • 24 aylık vade için: 3.270 TL
  • 36 aylık vade için: 5.015 TL
  • 48 aylık vade için: 6.882 TL

Ziraat bankası tüm bu krediler için ise yıllık maliyet oranını %2.29 ‘luk bir oran üzerinden hesaplıyor. Ziraat Bankası çekeceğiniz krediler için size limit belirlerken her zaman aylık gelirinizden hesaplama yapar. Buna göre size ödeme planı belirler. Bunun sebebi ise aylık maaşınızın tamamını yada yarısından çoğunu kredi ödemesi için harcarsanız kendi hayatınızı sürdüremeyeceğinizdir. Bunu göz önünde bulundurarak her zaman maaşınız (varsa ek geliriniz) üzerinden aylık net kazancınızı hesaplar. Bundan sonra alacağınız kredilerin taksitleri aylık maaşınızın yarısını geçmemek zorundadır. İşte bu sebeple bazen banka size kısa vadeli kredi imkanı sunmayabilir. Örneğin 12 aylık vade ile ihtiyaç kredisi yerine size 24 ay vade imkanı teklifi verebilir.

Bu içeriğimiz bilgilendirme amaçlı olup resmi bir geçerliliği yoktur. Güncel ve net bilgiyi bankanızın müşteri hizmetleri veya şubelerinden alabilirsiniz.
Finansalgunluk.com

admin Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir